Vyznanie

Autor: Milan Lacúch | 18.3.2016 o 21:47 | Karma článku: 2,09 | Prečítané:  119x

Čo je to láska? Je to stav srdca? Stav duševného rozpoloženia? Alebo stav našej mysle? Existuje vôbec nejaká uspokojivá odpoveď? Ide naozaj iba o súhrn zážitkov s druhým človekom, na základe ktorého sa následne vytvára onen cit?

Hovorí sa, že len v zamilovanosti, ktorá je chemickou reakciou, robí človek bláznivé veci. Zamilovaní ľudia robia veci, ktoré nevidia a ktoré nevnímajú. Veci, ktoré vníma iba ich okolie a vďaka ktorým si o nich vytvára názor. A oni o tom nemajú poňatia.

Ja som bol napríklad natoľko zaslepený láskou, že som až ubližoval. Videli to všetci. Len ja nie. Láska zo mňa urobila slepého a hluchého. Jednoducho si neuvedomujete, že niečo robíte zle. A potom vyzeráte ako hlupák.

A ak ešte veríte, ako ja, že to, čo robíte je správne, tak vyzeráte ako blázon. Ja som ešte navyše robil zametača. Snažil som sa zamiesť svojej láske cestičku životom. Lenže tak, ako som sa ja sám domnieval, že to bude pre druhého najlepšie. Neuvedomoval som si, že to tak vôbec nie je vnímané.

Moja partnerka ma mala veľmi rada. Veci, ktoré sa jej páčili prijímala, a to, čo jej nebolo po chuti znášala. Pre pokoj vo vzťahu.

Znášala to dlhú dobu. Z lásky. Neozvala sa. Trpela. A neskôr, keď toho bolo viac, dostala strach. Strach, ktorý ju ovládol a už jej nedovolil ozvať sa.

Vždy som žil v presvedčení, že náš vzťah je perfektný. Vzťah, v ktorom sme sa nikdy nepohádali. Nikdy.

Ale bol to omyl.

Dnes viem, že je potrebné sa občas pohádať aj v perfektne fungujúcom vzťahu a tým ho prevetrať. Ak sa totiž problémy dlhodobo neriešia, jedného dňa všetko náhle vybuchne. Všetko sa rozbije. Nezostane nič. Len prázdno.

Zostane iba prázdne srdce. Prázdny obal, ktorý bude treba znova naplniť láskou.

Láska, ak je skutočná, je večná. Aspoň sa to tak hovorí a tvrdí. Verím tomu. Nemožno na ňu nikdy zabudnúť. Ani s novou zamilovanosťou.

Čo je to teda láska? Prečo nám tak zasahuje do života? Prečo sa ňou nechávame toľko ovplyvňovať? Nie je lepšie ju nevnímať? Keď príde nespíme, nejeme, živoríme a blbneme. Keď odíde, je to rovnaké. Niekedy aj horšie. Pre mnohých v tú chvíľu skončil život. Pre niektorých doslova.

Prečo je tento cit tak bolestivý a zároveň povznášajúci? A prečo tak životne dôležitý? Čo za tým naozaj je?

Láska. Je to len päť písmen. Má každé z nich nejaký svoj vlastný, skrytý význam? Alebo význam dostávajú až pri spojení do slova?

Láska. Päť písmen spojených v slovo, vyjadrujúce životný stav, ktorý chceme trvalo prežívať.

Láska ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?